Projekt C.H.A.N.G.E (Cultural Heritage Activities and Nutrition in Global Environment) je dvogodišnji projekt financiran iz programa Erasmus+. Cilj mu je obratiti pozornost na važnost očuvanja nematerijalne kulturne baštine, motivirati učenike da stječu znanja o drugim kulturama istovremeno oblikujući identitet svojeg vlastitog kulturnog naslijeđa.

U projekt su uključene 4 mediteranske zemlje (Hrvatska, Grčka, Španjolska i Portugal) i jedan predstavnik sjeverne Europe (Finska). Projekt je osmišljen tako da svaka zemlja predstavi svoje kulturno naslijeđe kroz 3 zajedničke teme: slobodno vrijeme, 'eat & meet festival' i kovčeg s blagom. Tijekom 2 godine svi će sudionici otputovati na 5 različitih destinacija te će se u svakoj državi tijekom jednotjednog boravka aktivnosti bazirati na jednoj glavnoj temi (Španjolska, Sagunto - Fallas festival; Hrvatska, Rovinj - tradicijske igre; Portugal, Ponte de Sor - fado; Finska, Alajärvi - pripovijedanje priča; Grčka, Trikala - tradicionalna hrana).

Od 6.-12. svibnja 2019. 20 učenika i 10 učitelja iz Grčke, Portugala, Španjolske i Finske boravilo je u Rovinju, u posjeti našoj školi. Za goste smo organizirali cijeli niz aktivnosti kroz koje smo ih željeli upoznati s načinom života kakvim su nekada živjeli rovinjski ribari (pascaduri) i seljaci (sapaduri). Stoga je cijela mobilnost i nazvana 'Pascaduri & Sapaduri'. Između ostalog kuhala su se tradicionalna jela, igrale su se tradicionalne igre na otvorenom, pjevale bitinade, vozili smo se u batanama... Kroz interaktivnu digitalnu igru (na tabletima) Lov na blago učenici su učili o kulturnom naslijeđu Rovinja kroz muziku, gastronomiju, umjetnost i fotografiju. U MMC-u je organizirana izložba fotografija učenika naše škole pod nazivom 'Through my window', s motivima rovinjske nematerijalne baštine.

Detalji oko same provedbe projekta mogu se vidjeti na TwinSpace-u.

« Rujan 2020 »

> Javni pozivi  > C.H.A.N.G.E.
Osnovna škola Jurja Dobrile Rovinj / Stanka Pauletića 8, HR-52210 Rovinj / www.os-jdobrile-rovinj.skole.hr / ured@os-jdobrile-rovinj.skole.hr