Lektirni naslovi najtraženiji su naslovi u školskoj knjižnici pa se svim učenicima nastoji omogućiti da dođu do željenog naslova. S tim u vezi, svake se školske godine izrađuju novi popisi lektira po odjeljenjima za svaki mjesec čime se smanjuje gužva i omogućuje ravnomjerna posudba građe iz školske knjižnice.

Popis lekire je Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta odredilo unutar Hrvatskog nacionalnog obrazovnog standarda iz 2008. godine te je unutar popisa navedeno koja su djela obavezna u svakom razredu, a izborna se djela s navedenog popisa predlažu učenicima unutar popisa lektire koja svaka škola, ovisno o broju naslova, posjeduje.

Popis lektire za razrednu nastavu za školsku godinu 2020./21.

Popis lektire za predmetnu nastavu za školsku godinu 2019./20.

Ukoliko ipak niste uspjeli doći do svog primjerka lektire u našoj knjižnici ili pripadate novoj eri e-generacije, lektiru možete čitati sa zaslona svog računala, e-čitača ili tableta. Pitate se kako? Tako što su mnoga lektirna djela unutar nekoliko godina digitalizirana i postala dostupna svima koji se znaju koristiti računalom.

Na mrežnim stranicama portala eLektire predstavljena su cjelovita djela hrvatskih i stranih pisaca s popisa obvezne školske lektire, ali i šire. Djela su besplatna i dostupna učenicima i studentima, te njihovim nastavnicima i profesorima. Za pristup besplatnim lektirnim naslovima potrebno je imati aktivan elektronički identitet (korisničku oznaku) u AAI@EduHR sustavu kojeg možete dobiti od tajnice škole. Osim knjiga u  web, pdf i epub formatu, dostupne su i zvučne knjige pojedinih djela.

Bez elektroničkog identita, lektiru možete pročitati na nekoj od sljedećih stranica:

Lektirići - lektirna djela za učenike razredne nastave

Zbirka književnih djela na hrvatskom jeziku - lektirna djela za učenike razredne i predmetne nastave

Online lektire - zbirka dodatnih lektira dostupnih online.

« Rujan 2020 »

> Dokumenti škole  > Lektira
Osnovna škola Jurja Dobrile Rovinj / Stanka Pauletića 8, HR-52210 Rovinj / www.os-jdobrile-rovinj.skole.hr / ured@os-jdobrile-rovinj.skole.hr