PROJEKTNI DNEVNIK

Posjet slovenskoj školi u Podčetrteku

Autor: Samanta Matejčić Čotar, 30. 3. 2019.

Posljednji tjedan u ožujku bio je rezerviran za drugu job shadowing aktivnost u našem projektu. Naime, naše su učiteljice Dolores Beloč Ćorković i Đeni Gržević boravile u posjetu slovenskoj školi Podčetrtek u istočnoj Sloveniji. Škola je to veličine naše u kojoj radi oko 50ak učitelja i kojima je dolazak naših kolegica bio prvo job shadowing iskustvo. No, moramo priznati da su se pokazali izvrsnim domaćinima, odlično organiziranima i na raspolaganju našim kolegicama u svako doba. Kolegice su imale tako prilike upoznati se sa slovenskim obrazovnim sustavom, načinu vrednovanja, odabiru udžbenika, popisom lektire i načinima njihove interpretacije, promatrale su nastavne sate, sudjelovale  u nastavnom procesu. No, osim učenja od kolega, održale su kratku prezentaciju učenicima o našoj regiji, predstavili im našu zemlju kroz predmete iz kulturoloških kutija iz projekta Country from the box, darivale ih hrvatskim slatkišima, a za uspomenu smo im ostavili nogometnu loptu s potpisima naših nogometaša te memory kartice kako bi i dalje učili i upoznavali susjednu im zemlju.

Osim tamošnje škole, imale su priliku posjetiti i obližnju OŠ Dobje te su se uvjerile da, unatoč blizini dviju zemalja, ima mnogih razlika u pristupu poučavanja, radu s darovitima, opremljenosti učionica, nošenju školskih papuča, zabrane upotrebe mobitela u školi i sl. Ipak, našim učenicima najupečatljiviji dojam bio je kada su putem videokonferencije uspjeli povezati se sa svojom učiteljicom i vidjeti kako izgleda škola koju je posjetila. Izvrsna dobrodošlica, organizacija i ugodno druženje kako u obje škole brzo je prošlo, ali nova iskustva i prijeteljstva zasigurno će biti temelj neke nove suradnje i zajedničkih projekata. Hvala ravnateljicama Sonji Švajger i Suzani Plemenitaš te koordinatoru Davidu Ivačiću na izvrsnoj organizaciji i gostoprimstvu te iskustvu koje su kolegice ponijele u našu školu.

« Rujan 2020 »

> Erasmus+  > DARE and SHARE!  > Provedba
Osnovna škola Jurja Dobrile Rovinj / Stanka Pauletića 8, HR-52210 Rovinj / www.os-jdobrile-rovinj.skole.hr / ured@os-jdobrile-rovinj.skole.hr